Driving is expensive. Write a program with a car's miles/gallon and gas dollars/gallon (both floats) as input, and output the gas cost for 10 miles, 50 miles, and 400 miles. Ex: If the input is 20.0 3.1599, the output is: 1.57995 7.89975 63.198 Note: Small expression differences can yield small floating-point output differences due to computer rounding. Ex: (a b)/3.0 is the same as a/3.0 b/3.0 but output may differ slightly. Because our system tests programs by comparing output, please obey the following when writing your expression for this problem. First use the dollars/gallon and miles/gallon values to calculate the dollars/mile. Then use the dollars/mile value to determine the cost per 10, 50, and 400 miles. Note: Real per-mile cost would also include maintenance and depreciation.

Respuesta :

ijeggs

Answer:

import java.util.Scanner;

public class num7 {

   public static void main(String[] args) {

       Scanner in = new Scanner(System.in);

//Prompt and receive user input

       System.out.println("enter miles/gallon");

       double milesPerGallon = in.nextDouble();

       System.out.println("enter dollars/gallon");

       double dollarsPerGallon = in.nextDouble();

       //Finding Dollars Per Mile

       // Given One gallon = 20 mile One gallon = 3.1599 dollars

       double dollarsPerMile = dollarsPerGallon / milesPerGallon;

       System.out.println("Cost in dollars per mile is "+dollarsPerMile);

       double tenMiles = 10*dollarsPerMile;

       double fiftyMiles = 50*dollarsPerMile;

       double fourHundreMiles = 400*dollarsPerMile;

       System.out.println(tenMiles+" "+ fiftyMiles+" "+fourHundreMiles);

   }

}

Explanation:

  • Solve with Java programming language
  • Use Scanner class to receive user values for miles/gallon and gas dollars/gallon instead of hard-coding the values given (20.0 3.1599)
  •  Find the cost in dollars Per Mile given that One gallon = 20 miles and One gallon = 3.1599 dollars
  • Calculate for 10 miles, 50 miles and 400 miles

Answer:

def driving_cost(driven_miles, miles_per_gallon, dollars_per_gallon):

  gallon_used = driven_miles / miles_per_gallon

  cost = gallon_used * dollars_per_gallon  

  return cost  

miles_per_gallon = float(input(""))

dollars_per_gallon = float(input(""))

cost1 = driving_cost(10, miles_per_gallon, dollars_per_gallon)

cost2 = driving_cost(50, miles_per_gallon, dollars_per_gallon)

cost3 = driving_cost(400, miles_per_gallon, dollars_per_gallon)

print("%.2f" % cost1)

print("%.2f" % cost2)

print("%.2f" % cost3)

Explanation: