Answer:
$659
Explanation:
For computing the ending inventory using the average cost method first we have to determine the average cost per unit which is shown below:
Average cost per unit is
= (Beginning inventory units × price per unit + first purchase inventory units × price per unit + second purchase inventory units × price per unit + third purchase inventory units × price per unit ) ÷ (Beginning inventory units + first purchase inventory units + second purchase inventory units + third purchase units)
= (10 units × $30 + 25 units × $32 + 30 units × $34 + 10 units × $35) ÷ (10 units + 25 units + 30 units + 10 units)
= ($300 + $800 + $1,020 + $350 ) ÷ (75 units)
= ($2,470 ) ÷ (75 units)
= $32.93 per unit
So, the ending inventory is
= Ending inventory units × average cost per unit
= 20 units × $32.93
= $659