Answer:
the company's cost of goods sold is $ 2,337
Explanation:
With Weighted Average Cost, a new cost of Inventory is calculated following each purchase.
Calculation of New Cost of Inventory for EACH purchase is as follows ;
Cost per unit = Total Cost / Total Units
May 7- 200 units at $ 4.20
Cost per unit = ((150 ×$4.00)+ (200 × $ 4.20))/ (150+ 200)
= $4.11
June 11 -200 units at $ 4.40
Cost per unit = ((350 ×$4.11)+ (200 × $ 4.40))/ (350+ 200)
= $4.22
November 22 -250 units $ 4.80
Cost per unit = ((550 ×$4.22)+ (200 × $ 4.80))/ (550+ 250)
= $4.10
Therefore Cost per Unit During the year is $4.10.
Cost of Goods Sold Calculation:
Cost of goods sold = Number of Goods Sold × Cost per Unit
= 570 × $4.10.
= $ 2,337