Yasmin Co. can further process Product B to produce Product C. Product B is currently selling for $30 per pound and costs $28 per pound to produce. Product C would sell for $55 per pound and would require an additional cost of $31 per pound to produce. What is the differential cost of producing Product C?
A. $30 per pound
B. $55 per pound
C. $28 per pound
D. $31 per pound