A store sells packages of 48 Snickers bars for $28 per package, and packages of 36 KitKat bars for $22.50 per package. Mrs. Sweettooth bought some packages of Snickers bars and some packages of KitKat bars in this store. She bought total 204 candy bars and paid $123.50. How many of each brand of candy bars did she buy?

Respuesta :

Answer: 96 snickers and 108 kitkats

Step-by-step explanation: you should do system of equations and then it would be 48s+36k=204 and 28s+22.5k=123.5, after you do the math, the answer turns out to be 96 snickers and 108 kitkats. :)

The number of Snickers bar and KitKat bar bought is 95 and 109 respectively.

How to solve an equation

Cost of 48 Snickers = $28

Cost per one = $28/48

= $0.583

Cost of 36 KitKat = $22.50

cost per one = $22.50/36

= $0.625

let

  • number of Snickers = x
  • number of KitKat = y

x + y = 204 (1)

0.583x + 0.625y = 123.50 (2)

From (1)

x = 204 - y

substitute into (2)

0.583x + 0.625y = 123.50

0.583(204 - y) + 0.625y = 123.50

118.932 - 0.583y + 0.625y = 123.50

- 0.583y + 0.625y = 123.50 - 118.932

0.042y = 4.568

y = 4.568/0.042

y = 108.761904761904

Approximately,

y = 109

substitute into (1)

x + y = 204

x + 109 = 204

x = 204 - 109

x = 95

Learn more about equation:

https://brainly.com/question/16863577