David’s father bought 5 smoothies. He paid $20. Write and solve an equation to find the cost of one smoothie.

Respuesta :

Answer:

$4

Step-by-step explanation:

Because he bought 5 smoothies and they were each $20, you have to do 20÷5. Then you get $4 as your answer.

David’s father bought 5 smoothies. He paid $20. Write and solve an equation to find the cost of one smoothie . 5 / 20 = $4