Respuesta :
Answer:
$15.92
Step-by-step explanation:
The way I did this problem is dividing $11.94 by 6, to get $1.99.
That is the unit price for price per pound. Then, multiply that by 8, since you have 8 pounds of strawberries. You get $15.92. You can also multiply $11.94 by 8/6 or divide it by 6/8. Hope this helps.
To solve this you need to find out how much one pound of strawberries cost. This would be equivalent to $/lbs
We know that 6 pounds costs $11.94
$/lbs = $11.94 / 6 lbs
$1.99 / 1 lbs
One pound of strawberries costs $1.99
To find out how much eight pounds of strawberries cost you must multiply the cost of one pound ($1.99) by 8
1.99 * 8 = 15.92
Eight pounds of strawberries costs $15.92
Hope this helped!
~Just a girl in love with Shawn Mendes