Respuesta :
Answer:
25. 16.7%
26. 2.4%
27.32.7%
28. 21.3%
29. 16.6%
Step-by-step explanation:
25.
Initial number of students= 30
Additional students=5
Current number of students= 30+5=35
percent increase= increase/initial number *100
% increase= 5/30 *100 =50/3 =16.7%
26.
Initial January price was $2.05 per dozen
In February the price changed to $2.00 per dozen
Decrease in price= $2.05-$2.00 = $0.05
% decrease in price= 0.05/2.05 *100 =2.4%
27.
Original price of share= $196
New price of share=$132
Decrease in value of share= $64
%decrease = 64/196 *100 =32.7%
28.
Original cost of operation per month was=$21840
New cost of operation per month is =$17190
Decrease in cost of operation is = $21840 - $17190 =$4650
% decrease in cost of operation= 4650/21840 *100 =21.3%
29.
Circulation in September was =157,928
Circulation in October is= 184,211
Increase in circulation is = 184211-157928=26283
% increase in circulation = 26283/157928*100=16.6%
Answer:
1.
7.62 + 8.95 = 16.57
2.
3,968 x 0.1035 = 410.688
3.
475.91 - 238.12 = 237.79
4.
16.80 / 4.96 = 3.39
5.
82.49 x 133.9 = 11,045.411
6.
26.70 + 41.56 = 68.26
7.
0.7864 / 4.80 = 0.16383
8.
proper
9.
improper
10.
17/35
11.
59/60
12.
7/12
13.
4/17
14.
3/10
15.
14/3
16.
11/7
17.
5/2
18.
21/20
19.
675,000
20.
356,000
21.
26.4
22.
47.5
23.
$ 62.76 to the nearest cent
$63.00 to the nearest dollar
24.
$ 38.42 to the nearest cent
$38.00 to the nearest dollar
25.
16.7%
26.
2.4%
27.
32.7%
28.
21.3%
29.
16.6%
30.
40%=600 25%=375 10%=150
31.
25%=160 10%=64 5%=32
Step-by-step explanation: