Respuesta :
Answer:
The answers to the question are;
1. The net force on the person if he or she is wearing a seat belt and if the air bag deploys is 8212.5 N.
2. The person if he or she is not restrained by a seat belt or air bag = 1642500 N
3. The force in part A in terms of the person's weight is
11.47 × the person's weight
4. The force in part B in terms of the person's weight is
2293.6 × the person's weight
Explanation:
To solve the question, we note the following equations of motion
v² = u² - 2×a×s
Where:
v = Final velocity of an object = Object at rest = 0 m/s
u = Initial velocity = 15.0 m/s
a = Acceleration
s = Distance
Over a stopping distance where the driver wears a seat belt and has an airbag, we have
s = 1.00 m
Therefore, v² = u² - 2×a×s gives
0² = (15.0 m/s)² - 2 × a × 1.00 m which gives
2 × a × 1.00 m = 225 m²/s² and
a = (225 m²/s²)/(2×1.00 m) = 112.5 m/s²
The net force then becomes
Force, F = Mass, m × Acceleration. a = 73.0 kg × 112.5 m/s² = 8212.5 kg·m/s²
The net force on the person if he or she is wearing a seat belt and if the air bag deploys = 8212.5 N
2. The net force that ultimately stops the person if he or she is not restrained by a seat belt or air bag is given by when
s = 5.00 mm = 0.005 m
Therefore
v² = u² - 2×a×s gives
0² = (15.0 m/s)² - 2 × a × 0.005 m and
a = (225 m²/s²)/(2×0.005 m) = 22500 m/s² and
Force, F = Mass, m × Acceleration. a = 73.0 kg × 22500 m/s² = 1642500 kg·m/s² = 1642500 N
The person if he or she is not restrained by a seat belt or air bag = 1642500 N
3. The weight of the person can be found by
Weight = Mass × Gravity = 73.0 kg × 9.81 m/s² = 716.13 N
Dividing the net force acting on the person if he or she is wearing a seat belt and if the air bag deploys is given by 8212.5 N/716.13 N = 11.47
Therefore the force in part A in terms of the person's weight is
11.47 × the person's weight
4. Dividing the net force acting on the person if he or she is not restrained by a seat belt or air bag by the weight of the person, we have
1642500 N/716.13 N = 2293.6
Therefore the force in part B in terms of the person's weight is
2293.6 × the person's weight