Answer:
It will cost approximately $16.12 to varnish all the wooden planks.
Step-by-step explanation:
We are given the following in the question:
Number of rectangular planks = 12
Dimension of the rectangular wooden plank:
Length = 8 feet
Width = 3 feet
Area covered by I bottle of varnish = 125 Square feet
Cost of 1 bottle of varnish = 3.50 units
Area of 1 rectangular plot =
[tex]A = \text{Length}\times \text{Width}\\A = 8\times 3\\A = 24\text{ square feet}[/tex]
Total area to be covered by varnish =
[tex]= \text{Area of 1 plank}\times 12\times \text{Top area and bottom area}\\=24\times 12\times 2\\=576[/tex]
Number of varnish bottles required =
[tex]n = \dfrac{\text{Total area}}{\text{Total area covered by 1 varnish bottle}} = \dfrac{576}{125} = 4.608[/tex]
Cost of varnishing =
[tex]=\text{Cost of 1bottle of varnish}\times \text{Number of varnish bottles}\\=4.608\times 3.50\\=\$16.12[/tex]
Thus, it will cost approximately $16.12 to varnish all the wooden planks.