Answer:
$3,800
Explanation:
The computation of cost of the ending inventory is given below :-
2 units of January = $120
= $120 × 2
= $240
4 units of February = $130
= $130 × 4
= $520
6 units of May = $140
= $140 × 6
= $840
4 units of September = $150
= $150 × 4
= $600
10 units of November = $160
= $160 × 10
= $1,600
So, the cost of ending inventory
= $240 + $520 + $840 + $600 + $1,600
= $3,800