Respuesta :
Answer:
Di = dividend in year i
D0 = D1 = D2 = 0
D3 = 2
D4 = D3 * (1+24%) = 2.48
D5 = D4 * (1+24%) = 3.0752
D6 = D5 * (1+7%) = 3.290464
require return r = 14%
g = 7% in the long run
So stock price in year 5 = D6/(r-g) = 3.290464/(14%-7%) = 47.0066
Current price = Present value of dividends and stock
= D1/(1+r) + D2/(1+r)^2 + D3/(1+r)^3 + D4/(1+r)^4 + D5/(1+r)^5 + Price in year 5/(1+r)^5
= 0 + 0 + 2/(1+14%)^3 + 2.48/(1+14%)^4 + 3.0752/(1+14%)^5 + 47.0066/(1+14%)^5
= 28.829219
= 28.83 (rounded to 2 decimals)
Explanation:
Answer:
Value of one share today is $ 28.80
Explanation:
D1 and D2 = 0
D3 = 2 coming at three years
Dividend grows at 24 % per year during Year 5 & Year 6.
D4 = 2 x 1.24 = 2.48
D5 = 2.48 x 1.24 = 3.072
D6 = 3.072 x 1.07 = 3.28704
Terminal value at the end of Year 5 = D6 / (Cost of equity - Costant growth rate)
Terminal value at the end of Year 5 = 3.28704 / (14 % - 7%) = 46.96
Value of Stock today will be = Present value of all dividends + Present value of terminal value at year 5
Present value of D1 & D2 = 0
Present value of D3 = 2 / (1.14)^3 = 1.35
Present value of D4 = 2 / (1.14)^4 = 1.47
Present value of D5 = 2 / (1.14)^5 = 1.60
Present value of all dividends = 4.41
Present value of terminal value = 46.96 / (1.14)^5 = 24.39
Value of one Share today = Present value of all dividends + Present value of terminal value
Value of one Share today = 4.41 + 24.39 = 28.80