Answer:
The cost of one canteen is $7.5
Step-by-step explanation:
We are given the following in the question:
Each brother purchase a new par of boots and two canteens.
Cost of one hiking boots = $34.00
Total cost of hiking boots =
[tex]=34\times 2\\=\$68.00[/tex]
Let x dollars be the cost of one canteen.
Number of canteens bought by both brother = 4
Total bill = $98.00
Thus, we can write the equation:
[tex]68 + 4x = 98[/tex]
Solving the equation, we get,
[tex]68 + 4x = 98\\4x = 98-68\\4x = 30\\x = 7.5[/tex]
Thus, the cost of one canteen is $7.5