Respuesta :
Answer:
S1,09782 per unit is the correct answer
Explanation:
Overhead cost/activity=Total overhead/Total activity
Hence overhead cost per:
Direct labor hours=550708/7200=$76.49(Approx)
Orders=53719/900=$59.69(Approx)
Machine hours=836316/6500=$128.66(Approx)
Hence total cost related to H9=(76.49*2400)+(59.69*200)+(128.66*3600)=$658690
Hence cost per unit=$658690/600 units
=$1097.82(Approx).
Answer:
a) $1,097.84 per unit
Explanation:
to calculate the cost we take each activity's estimated overhead cost and divide by total consumption that is called the Predetermined Overhead Rate (POR). After getting the POR we then multiply it by Product H9 consumption
For labor = $550708/7200 =$76.49 *2400 =$183,576
For Order =$53,719/900 =$59.69 *200 = $11,938
For Size =$836,316 /6500 =$128.67*3600=$463,190
TOTAL =$658,704
divide by units produced / 600
Overhead cost per unit =$1,097.84