Respuesta :

Answer:

let x = number of forks

let y = number of spoons

cost of a fork = 1.70

cost of a spoon = 1.30

revenue from a fork = 5.60

revenue from a spoon = 5.40

In april they spent 37.90 on material.

They sold them for a total of 147.20

your cost equation is:

1.70 * x + 1.30 * y = 37.90

your revenue equation is:

5.60 * x + 5.40 * y = 147.20

solve these two equations simultaneously to get your answer.

simultaneously means the same value of x and the same value of y solve both equations at the same time.

your two equations are:

                 1.70 * x + 1.30 * y = 37.90

                 5.60 * x + 5.40 * y = 147.20

multiply the first equation by 5.6 and multiply the second equation by 1.7 to get:

                 9.52 * x + 7.28 * y = 212.24

                 9.52 * x + 9.18 * y = 250.24

subtract the first equation from the second equation to get:

                            1.9 * y = 38

divide both sides of this equation by 1.9 to get:

y = 20

substitute that value for y in the first original equation.

first original equation is:

1.70 * x + 1.30 * y = 37.90

Step-by-step explanation:

HOPE THIS HELPS U OUT AND IF IT DID PLS MARK ME AS BRAINIEST