Respuesta :
One can is $0.40
six cans bought seperatly is (6 * $0.40) $2.40
$2.40 - $1.98 = $0.42 this is how much we could save between buying the six cans seperatly or together
to find out how much we save per can, divide $0.42 by six
$0.42 / 6 = $0.07
by buying six cans together you save $0.07 per can compared to buying six cans seperatly.
By buying the cans at the 6 can price you can save 0.07 per can