The store sold juice for 40 cents per can or 6 cans for 1.98$. How much can be saved per can by buying 6 cans at the 6 can price

Respuesta :

One can is $0.40

six cans bought seperatly is (6 * $0.40) $2.40

$2.40 - $1.98 = $0.42  this is how much we could save between buying the six cans seperatly or together

to find out how much we save per can, divide $0.42 by six

$0.42 / 6 = $0.07

by buying six cans together you save $0.07 per can compared to buying six cans seperatly.

By buying the cans at the 6 can price you can save 0.07 per can