Respuesta :

Answer: 644cents

Step-by-step explanation:

From the question, we were told that

1 pound = $1.79

Miguel bought 3.6 pounds of oranges. This will cost

$1.79 x 3.6 = $6.444

Recall:

$1 = 100cents.

Therefore, $6.444 = 6.444 x 100 = 644.4cents = 644cents. To the nearest cent