While shopping in France, Johnny notices the cost of apples is 3.20€/kg. Johnny isn't familiar with Euros or kilograms, and needs to convert the unit price into dollars per pound. You may assume the conversion rate from dollars to Euros is $1 to 0.88€, and there are 2.2lbs to 1kg. Round your answer to the nearest cent.

Respuesta :

Step-by-step explanation:

3.2÷0.88=3.636$

2.2÷1=2.2lbs

3.636/2.2lbs

1.652/1lbs

The conversion of Euro per kg into dollars per pound is 1.652 $ /1lbs.

What is unit conversion?

Multiplication or division by a numerical factor, selection of the correct number of significant figures, and unit conversion are all steps in a multi-step procedure.

Unit conversion is the process of changing a quantity's measurement between different units, frequently using multiplicative conversion factors.

It is given that one dollar is equal to 0.88 euros and 1 kg is equal to 2.2 pounds. The cost of an apple is 3.2€/kg.

3.2 euros are converted into dollars as below:-

3.2÷0.88=3.636$

Kilograms are converted into pounds as below:-

2.2÷1=2.2lbs

The unit Euro per kg is converted to dollars per pounds as below:-

3.636/2.2lbs

1.652 $ /1lbs

Hence, the conversion of Euro per kg into dollars per pound is 1.652 $ /1lbs.

To know more about unit conversion follow

https://brainly.com/question/141163

#SPJ5