Answer:
$1.65.
Step-by-step explanation:
Let x represent cost of each bag of birdseed.
We have been given that Andy bought 3 bags of a new birdseed mixture on sale. Cost of 3 bags of birdseed would be [tex]3x[/tex].
The birds in his yard like it so well that his friend Mike bought 5 bags. Cost of 3 bags of birdseed would be [tex]5x[/tex].
We are also told that together they spent $13.20, we can represent this information in an equation as:
[tex]3x+5x=\$13.20[/tex]
[tex]8x=\$13.20[/tex]
[tex]\frac{8x}{8}=\frac{\$13.20}{8}[/tex]
[tex]x=\$1.65[/tex]
Therefore, the cost of each bag of birdseed would be $1.65.