Wollongong Group Ltd. of New South Wales, Australia, acquired its factory building 10 years ago. For several years, the company has rented out a small annex attached to the rear of the building for $30,000 per year. The renter’s lease will expire soon, and rather than renewing the lease, the company has decided to use the annex to manufacture a new product.Direct materials cost for the new product will total $80 per unit. To have a place to store finished units of product, the company will rent a small warehouse nearby. The rental cost will be $500 per month. In addition, the company must rent equipment for use in producing the new product; the rental cost will be $4,000 per month. Workers will be hired to manufacture the new product, with direct labor cost amounting to $60 per unit. The space in the annex will continue to be depreciated on a straight-line basis, as in prior years. This depreciation is $8,000 per year.Advertising costs for the new product will total $50,000 per year. A supervisor will be hired to oversee production; her salary will be $1,500 per month. Electricity for operating machines will be $1.20 per unit. Costs of shipping the new product to customers will be $9 per unit.To provide funds to purchase materials, meet payrolls, and so forth, the company will have to liquidate some temporary investments. These investments are presently yielding a return of about $3,000 per year.Required:For each of the costs associated with the new product decision, indicate whether it would be variable or fixed. If it is a product cost, indicate whether it would be direct materials, direct labor or a manufacturing overhead cost. If it is not a product cost, indicate whether it is a period, opportunity or a sunk cost.