Respuesta :
Answer:
Current Operation (purchase of cookies) - $0.60
Alternative - $0.2 materials
$0.15 direct labor
$0.45 without increasing capacity of which $0.3 is fixed - meaning it would still be incurred at current capacity
Mel's Meals Evaluation of Alternatives
Purchase Produce
$ $
Cost to Buy 0.6 -
Materials - 0.2
Direct Labor - 0.15
Overhead (Variable) - 0.15
Total Cost 0.6 0.5
Decision: Mel should not continue buying them as she would be saving $0.1 for every lunch meal.
Since there would not be an increase in the total fixed overhead if Mel's makes the cookies in-house, then the $0.3 fixed overhead is not significant in calculating the cost of producing.
Explanation:
The differential cost in this instance is $0.1 as Mel's saves that for every cookie made which multiplied by the number included in the box and by the total box prepared and sold gives = 0.1 * 2 * 10000 = $2,000 saved for making
Answer: The total cost of Mel Buying the cookies is $7,500, the total cost of Mel making the cookies is $11,500, the differential cost is $4,000, I will advise Mel to continue buying the cookies
Explanation:
Comparative cost statements for two alternatives
Mel Make. Mel Buy
$ $
Direct materials (0.20 × 10,000) 2,000. -
Direct Labour ($0.15 × 10,000) 1,500. 1,500
Variable overhead ($0.15 × 10,000) 1,500. 1,500
Fixed overhead ($0.30 × 10,000) 3,000. -
Cost price. 8,000. 6,000
----------- -------------
Total Cost. 16,000. 9,000
------------- ------------
The fixed overhead apportioned to the cookies will still be incurred whether or not Mel purchase the cookies from outside supplier. Fixed overhead and direct labour are therefore irrelevant in deciding which alternative to choose.if the cookies were purchased from outside supplier. Since it will be different for each alternative, we can compute the cost statement for the two alternative using only relevant cost as follows
Mel Make. Mel Buy
$ $
Direct materials. 2,000. -
Variable overhead. 1,500. 1,500
Cost price. 8,000. 6,000
------------ ------------
Total Cost. 11,500. 7,500
------------- ----------------
The Differential cost is (11,500 - 7,500) = 4,000
Based on the cost statement I will advise Mel to continue buying the cookies