deblou
contestada

A turkey at the grocery store costs $2.60 per pound. what would be the total cost for a turkey that weights 12 3/4 pounds.​

Respuesta :

Multiplication is the process of multiplying, therefore, adding a number to itself for the number of times stated. The total cost for a turkey that weighs 12 3/4 pounds is $33.15.

What is multiplication?

Multiplication is the process of multiplying, therefore, adding a number to itself for the number of times stated. For example, 3 × 4 means 3 is added to itself 4 times, and vice versa for the other number.


Given A turkey at the grocery store costs $2.60 per pound. Therefore, the total cost for a turkey that weighs 12 3/4 pounds is,

[tex]\text{Cost of the turkey} = 12\frac34 \times \$2.60[/tex]

                              = 12.75 × $2.60

                              = $33.15

Hence, the total cost for a turkey that weighs 12 3/4 pounds is $33.15.

Learn more about Multiplication:

https://brainly.com/question/14059007

#SPJ1