Suppose you are in the business of manufacturing white board markers. You make two types: Standard and Heavy Duty. You sell these to wholesalers for $10/box of 10 for Standard Markers and $15/box of 10 for Heavy Duty markers. Each standard marker is made up of 3 oz. of plastic and 1 fl. Oz. of marker fluid. Each Standard Marker is made up of 5 oz. of plastic and 1.5 fl. oz of marker fluid. Plastic costs $1/lb and marker fluid costs $5/gal. Each marker takes 30 seconds to manufacture by machine, but the machine can manufacture up to 10 at one time. Machine time costs $60/hr.

Set up the profit function for each type of marker, using dimensional analysis as you would have to do for a linear program objective function where you wanted to maximize profit.

Respuesta :

Answer:

Multiple answers

Step-by-step explanation:

Let change the name of the variables.

Set Standard as X and Heavy Duty as Y

The X markers costs 10/box with 10 markers = $1 per maker.

The Y markers costs 15/box with 10 markers = $1.5 per marker.

The X marker is made of 3 oz. of plastic and 1fl. oz of marker fluid.

The Y marker is made of 5 oz. of plastic and 1.5fl. oz. of marker fluid.

Plastic cost $1/lb and marker fluid costs $5/gal.

1 oz = .0625lb

1 fl. oz. = 0.0078125gal

  • $X = 3(.0625lb) * $1  (the cost of the plastic in the marker)+ 1(0.0078125gal) * $5 (the cost of the marker fluid in the marker)  = .1875 + .0390625 = .2265625 ( the total cost of the X marker).
  • $Y = 5(.0625lb) * $1  (the cost of the plastic in the marker)+ 1.5(0.0078125gal) * $5 (the cost of the marker fluid in the marker)  = .3125 + .05859375 = .37109375 ( the total cost of the Y marker).

Once we have the cost per marker:

The machine time cost is of $60/hr but each marker takes 30 seconds to be manufactured.

So we divide 1 hr / 30s and multiply it by the 10 markers the machine can produce at one time.

  • (3,600 s / 30s) * 10 = 1200 (the total of markers the machine can produce per hour)

One hour of machine time costs $60. We divide the cost of machine time by the total markers can be produced in one hour.  

  • $60/1200=$.05(this is the cost of manufactured per marker).