Respuesta :
Answer:
185 cents
Step-by-step explanation:
11 inches -------------> cost 55 cents
1 inch -----------------> cost 55/11 = 5 cents (unit rate)
37 inches -------------> costs 5 cents x 37 = 185 cents
Answer:
185 cents
Step-by-step explanation:
First 55/11 to find cost per inch = 5
Then multiply 37*5
Answer= 185 cents