You need to buy some chicken for dinner tonight. You found an ad showing that the store across town has it on sale for $2.99 a pound, which is cheaper than your usual neighborhood store, which sells it for $3.39 a pound. Is it worth the extra drive?
A. How much chicken will you be buying?
B. How much far are the two stores?
C. How kind of mileage does your car get?
D. How many gallons does your car hold?
E. How much is gas?