Answer:
The total manufacturing cost per unit is $10.50
Explanation:
Material cost per unit = Total material cost / Equivalent units of Material cost
Material cost per unit = $60,000 / 10,000 = $6 per unit
Conversion cost per unit = Total Conversion cost / Equivalent units of conversion cost
Conversion cost per unit = $90,000 / 20,000 = $4.5 per unit
Total Manufacturing cost = $6 + $4.50 = $10.50 per unit