Cinder Company had the following department information for the month: Total materials costs $ 60,000 Equivalent units of materials 10,000 Total conversion costs $90,000 Equivalent units of conversion costs 20,000 How much is the total manufacturing cost per unit.

Respuesta :

Answer:

The total manufacturing cost per unit is $10.50

Explanation:

Material cost per unit = Total material cost / Equivalent units of Material cost

Material cost per unit = $60,000 / 10,000 = $6 per unit

Conversion cost per unit = Total Conversion cost / Equivalent units of conversion cost

Conversion cost per unit = $90,000 / 20,000 = $4.5 per unit

Total Manufacturing cost = $6 + $4.50 = $10.50 per unit