Respuesta :
Answer:
a) P ( E & G & O ) = 0.006
b) P ( E U G ) = 0.235
c) P ( G&O | E ) = 0.04
d) P(At-least 2) = 0.101
Step-by-step explanation:
Given:
- P(E) = 0.15
- P(G) = 0.10 ..... independent from both E and O
- P(O) = 0.20
- P(E/O) = 0.30
Find:
a. What is the probability that there will be shortages in all the three sources of energy next winter?
b. What is the probability that there will be shortages in at least one of the following sources next winter: gas and electricity?
c. If there is a shortage of electricity next winter, what is the probability that there will also be shortages in both gas and Oil?
d. What is the probability that at least two of the three sources of energy will be in short supply next winter?
Solution:
- The probability requested is P ( E & G & O ).
Use the conditional probability given P(E/O) to formulate P(E & O)
P(E&O) = P(E/O) * P(O)
P(E&O) = 0.30 * 0.20 = 0.06
We known that G is independent from both E and O. Hence, using definition of independent events we can compute P ( E & G & O ):
P ( E & G & O ) = P(E&O) * P(G)
P ( E & G & O ) = 0.06 * 0.1 = 0.006
- The probability requested is P ( E U G ).
P ( E U G ) = P(E) + P(G) - P(E&G)
Where, P(E&G) = P(E)*P(G) ....... independent events
P ( E U G ) = P(E) + P(G) - P(E)*P(G)
Input the probs:
P ( E U G ) = 0.15 + 0.1 - 0.15*0.1
P ( E U G ) = 0.235
- The probability requested is P ( G&O | E ).
Using conditional probability we have:
P ( G&O | E ) = P ( E & G & O ) / P(E)
P ( G&O | E ) = 0.006 / 0.15
P ( G&O | E ) = 0.04
- The probability requested is
P(At-least 2) = P( = 2) + P(= 3)
P(At-least 2) = P ( G & O ) + P ( G & E ) + P (O&E) + P ( E & G & O )
= 0.1*0.2 + 0.1*0.15 + 0.06 + 0.006
P(At-least 2) = 0.101
Based on the probabilities of the shortages of electrical power, natural gas and oil, the probabilities are:
- Probability of shortages in all three = 0.006.
- Probability of at least a shortage in one source = 0.388.
- Probability of shortage in both gas and oil given shortage in electricity = 0.04.
- Probability of at least two being in short supply = 0.101.
What is the probability of shortages in all three sources?
Shortage of electrical is doubled:
= 0.15 x 2
= 0.30
= 0.30 x 0.20
= 0.06
Probability here because gas is independent becomes:
= 0.06 x 0.1
= 0.006
What is the probability of a shortage in at least one source?
Shortage of gas is independent so probability here is:
= 1 - (1 - 0.15)(1 - 0.1)(1 - 0.2)
= 0.388
What is the probability of shortage in both gas and oil given shortage in electrical?
= 0.006 / 0.15
= 0.04
What is probability of at least two being in short supply?
= 0.006 + 0.06 + (0.2 x 0.1) + (0.15 x 0.1)
= 0.101
Find out more on probabilities at https://brainly.com/question/25839839.