I went to the grocery store with $50. I purchased two gallons of milk for $3 each, a loaf of bread for $2, and three dozen of eggs for $3 per dozen. How much much did I receive ?

Respuesta :

Answer:

The answer to your question is $36

Step-by-step explanation:

Data

Total money = $50

2 gallons of milk = $3

a loaf of bread = $2

a dozen of eggs = $3

Write an equation to solve this problem

Cost of 2 gallons of milk + a loaf of bread + 3 dozens of eggs + remainder = total cost

Substitution

                          $3 + $2 + 3($3) + remainder = $50

Simplification

                          3 +  2 + 9 + remainder = 50

                          remainder = 50 - 3 - 2 - 9

result

                         remainder = $36