Respuesta :

Answer:

$8.16

Step-by-step explanation:

First, we find the unit cost, or the cost of 1 mango.

$6.12/6 = $1.02

Each mango costs $1.02

8 mangoes cost 8 times the cost of 1 mango.

8 * $1.02 = $8.16

Answer:

The cost of 8 mangoes is $7.84

Step-by-step explanation:

Divide 6 by 6.12 to get the cost of one mango

6/6.12 = 0.98

Multiply 0.98 by 8 to get the cost of 8 mangoes

0.98 x 8 = 7.84