At Price Right Grocery Store apples are $2.20 for 4 apples. At Always Fresh Grocery Store the same apples are selling for $4.40 for 10 apples. Which store has the better buy?

Respuesta :

Answer:

always fresh grocery store

Step-by-step explanation:

1. To see which store has the best deal you have to get it to around the same amount of apples.

2. 10 apples cost $5.50 at price right ($2.20 X2 =$4.40 then add $1.10 for two apples)

3.price right is $5.50 but always is $4.40 so in conclusion always fresh grocery store is the cheapest