contestada

You purchase 9.25 gallons of gasoline at $3.15/gallon. You also buy gum ($1.10) and windshield wiper fluid ($4.97). The state has a food tax of 4% and you give the clerk $30.00 cash. You pay the rest with your debit card. How much is charged to your debit card?

A.

$35.21

B.

$5.21

C.

$35.25

D.

$5.25

Respuesta :

The right answer is Option D.

Step-by-step explanation:

Given,

Cost per gallon of gasoline = $3.15

Gallons purchased = 9.25 gallons

Cost of 9.25 gallons = 3.15*9.25 = $29.14

Cost of bubble gum = $1.10

Cost of windshield wiper fluid = $4.97

Total = 29.14+1.10+4.97 = $35.21

Sales tax = 4% of bubble gum amount

Amount of sales tax = [tex]\frac{4}{100}*1.10=0.04*1.10[/tex]

Amount of sales tax = $0.044

Total bill = 35.21+0.044 = $35.254

Rounding off to nearest hundredth

Total bill = $35.25

Amount paid in cash = $30.00

Amount charged from debit card = 35.25-30.00 = $5.25

$5.25 is charged from debit card.

The right answer is Option D.

Keywords: percent, addition

Learn more about addition at:

  • brainly.com/question/12884373
  • brainly.com/question/12896802

#LearnwithBrainly

Answer:

d

dddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddd

Step-by-step explanation: