Respuesta :
Answer:
The % yield is 64.38 %
Explanation:
Step 1: Data given
Mass of Ca3(PO4)2 = 26.8 grams
Mass of H2SO4 = 54.3 grams
Mass of H3PO4 formed = 10.9 grams
Molar mass of Ca3(PO4)2 =310.18 g/mol
Molar mass of H2SO4 = 98.08 g/mol
Molar mass of H3PO4 = 97.99 g/mol
Step 2: The balanced equation
Ca3(PO4)2 + 3 H2SO4 → 2 H3PO4 + 3 CaSO4
Step 3: Calculate moles Ca3(PO4)2
Moles Ca3(PO4)2 = mass Ca3(PO4)2 / molar mass Ca3(PO4)2
Moles Ca3(PO4)2 = 26.8 grams / 310.18 g/mol
Moles Ca3(PO4)2 = 0.0864 moles
Step 4: Calculate moles H2SO4
Moles H2SO4 = 54.3 grams / 98.08 g/mol
Moles H2SO4 = 0.554 moles
Step 5: Calculate limiting reactant
For 1 mol Ca3(PO4)2 we need 3 moles H2SO4 to produce 2 moles H3PO4 and 3 CaSO4
Ca3(PO4)2 is the limiting reactant. It will completely be consumed. (0.0864 moles).
H2SO4 is in excess. There will react 3*0.0864 = 0.2592 moles
There will remain: 0.554 - 0.2592 = 0.2948 moles
Step 6: Calculate moles H3PO4
For 1 mol Ca3(PO4)2 we need 3 moles H2SO4 to produce 2 moles H3PO4 and 3 CaSO4
For 0.0864 moles we'll have 2*0.0864 = 0.1728 moles H3PO4
Step 7: Calculate mass H3PO4
Mass H3PO4 = moles H3PO4 * molar mass H3PO4
Mass H3PO4 = 0.1728 moles * 97.99 g/mol
Mass H3PO4 = 16.93 grams
Step 8: Calculate percent yield
% yield = (actual yield / theoretical yield)*100%
% yield = (10.9/16.93)*100 %
% yield = 64.38 %
The % yield is 64.38 %
The percentage yield if 10.9 g of H₃PO₄ is formed from the reaction would be 64.69%
From the balanced equation of the reaction:
Ca₃(PO₄)₂ (s) + 3H₂SO₄ (aq) → 2H₃PO₄ (aq) + 3CaSO₄ (aq)
Mole ratio of Ca₃(PO₄)₂ to H₂SO₄ = 1:3
Mole of H₂SO₄ = mass/molar mass
= 54.3/98.08
= 0.55 mole
Mole of Ca₃(PO₄)₂ = 26.8/310.174
= 0.086 mole
Thus, Ca₃(PO₄)₂ is the limiting reactant.
Mole ratio of Ca₃(PO₄)₂ to H₃PO₄ = 1:2
Mole of H₃PO₄ = 0.086 x 2
= 0.172 mole
Theoretical yield (in g) of H₃PO₄ = mole x molar mass
= 0.172 x 97.994
= 16.85 g
Percentage yield of H₃PO₄ = actual yield/theoretical yield x 100
= 10.9/16.85 x 100
= 64.69%
More on percentage yield of reactions can be found here: https://brainly.com/question/20758645