Respuesta :

2.50$ is the better deal. If you times 0.70$ to 5 it is 3.5$ which is more expensive

Answer:

$2.50 for 5 apples is the better buy.

Step-by-step explanation:

first, we have to find out how much it costs to buy 1 apple.

option one: ($2.50 ÷ 5) is $0.50 per apple.  option two: $0.70 per apple.

now, we have to find out how much it costs to buy 5 apples with the second option. ($0.70 · 5) is $3.50 for five apples.

compare the prices:

option one: $2.50

option two: $3.50

option one is the better buy.