Julie wants to buy tulip bulbs to plant. Each bulb costs $0.50 plus a one-time $4.50 shipping cost. She has $22 to spend.

Write and solve an equation to determine how many bulbs b Julie can buy and have shipped.

Respuesta :

Julie can buy 35 bulbs and have shipped

Solution:

Given that, Julie wants to buy tulip bulbs to plant

From given question,

Cost of 1 bulb = $ 0.50

Shipping cost = $ 4.50

She has $ 22 to spend

To find: To find the number of bulbs Julie can buy and have shipped

Let us first reduce the shipping cost

Total amount she has = $ 22

Reducing shipping cost,

Remaining amount = $ 22 - $ 4.50

Remaining amount = $ 17.5

So now she has $ 17.5

Cost of 1 bulb = $ 0.5

Number of bulbs = amount she has divided by cost of 1 bulb

[tex]\text{Number of bulbs } = \frac{17.5}{0.5}\\\\\text{Number of bulbs } = 35[/tex]

Thus Julie can buy 35 bulbs and have shipped