. A jeweler bought 8.5 ounces of gold at $1200 per ounce. The next day the value of
gold increased to $1205 per ounce. What was the increase in the value of the
jeweler's purchase?
Step-by-step explanation: you see how much it would be per day be multiplication then you subtract the 2 numbers and get 91,757.50 so that’s the difference