Respuesta :
Answer: $4
Step-by-step explanation:
The soft drink was 4 dollars so you subtract that from the twenty dollars.
20-4=16
You bought four candy bars so you divide the remaining 16 dollars by 4.
16/4=4
Therefore, each candy bar costs $4.
Answer:
4 dollars for each bar
Step-by-step explanation:
20-4=16
16 dollars left / 4 candy bars=4 dollars for each bar