HELP ASAP!!!!!

Mrs. Hernandez bought 18 pens for her class. Highlighters cost $3 each, and gel pens cost $2.50 each. She spent a total of $50. Use a system of equations to find the number of highlighters and gel pens Mrs. Hernandez bought. Enter your answers in the boxes.
highlighters:
gel pens:

Respuesta :

Answer:18*2.50=45

50-45=5

highlighters cost $3 so she only bought 1 highlighter.

5-3=2

45+3=48

(18*2.50)+(1*3)=$48

(The last 2 dollars are probably tax)

Step-by-step explanation:

Answer:

10 highlighters

8 gel pens

Step-by-step explanation:

I did this and it was right