a school has $600 to buy molecular sets for students to build models.Each large kit cost $23 each small kit costs $12

Respuesta :

Answer:

here's an equation you could use 600$=23x+12y

Answer:

If you are seeing how many kits you can get with $600 then you would divide the amount of money for the kits by the total amount they can spend

Step-by-step explanation: