The Andersons rented 5 rectangular tables for $35 and 30 chairs for $60. Which quotients can be used to calculate the unit cost for tables and the unit cost for chairs? :)

Respuesta :

Answer:

Step-by-step explanation:

5 tables for 35 bucks.....unit cost is 35/5 = $ 7 bucks per table

30 chairs for 60 bucks...unit cost is 60/30 = $ 2 bucks per chair

Answer: if it’s check all that’s aplyy then B and C

Step-by-step explanation: