nagyhableany4977 nagyhableany4977 14-01-2020 Mathematics contestada Select the equation that most accurately depicts the word problem. A 3-pound tub of butter at n dollars per pound costs $3.85. 1. 3n = 3.85 2. 3 - n = 3.85 3. 3 + n = 3.85 4. 3/n = 3.85