Respuesta :

Answer:

Unit rate:

2 dollars per pound : Equation 2 and Table 2

[tex]\frac{1}{2}[/tex] dollars per pound : Table 1

4 dollars per pound : Equation 1

Step-by-step explanation:

Unit rate means the money required to buy 1 pound of the given quantity.

Table 1:

d                p

2                4

6               12

10              20

Here, from the first row, we observe that,

Using unitary method;

Cost of 4 pounds = $2

∴ Cost of 1 pound = [tex]\frac{2}{4}=\frac{1}{2}[/tex] dollars

Therefore, the unit rate is [tex]\frac{1}{2}[/tex] dollars per pound.

Equation 1:

[tex]\frac{1}{2}d=2p\\d=2\times2p\\d=4p[/tex]

Now, unit rate can be calculated by plugging in 1 for 'p'. This gives,

[tex]d=4\times 1=\$4[/tex]

So, unit rate is 4 dollars per pound.

Equation 2:

[tex]d=2p[/tex]

Now, unit rate can be calculated by plugging in 1 for 'p'. This gives,

[tex]d=2\times 1=\$2[/tex]

So, unit rate is 2 dollars per pound.

Table 2:

d                p

2                1

6               3

10              5

Here, from the first row, we observe that,

Cost of 1 pounds = $2

Therefore, the unit rate is 2 dollars per pound.