The best option is the first one (Six yards of rope costs $5.50). It is the lowest unit cost.
Step-by-step explanation:
For the given question case, first we should compare the unit costs of the choices provided and evaluate the best option.
Choice 1:
Six yards of rope costs $ 5.50
[tex]\frac{5.50 \text { dollar}}{6 \text { yard }}=0.9167\ dollar/yard[/tex]
Choice 2:
Four yards costs $ 4.75
[tex]\frac{4.75 \text { dollar}}{4 \text { yard }}=1.1875\ dollar/yard[/tex]
Thus, the best choice is the first one. Because it is the lowest unit cost.