Respuesta :

The best option is the first one (Six yards of rope costs $5.50). It is the lowest unit cost.

Step-by-step explanation:

For the given question case, first we should compare the unit costs of the choices provided and evaluate the best option.

Choice 1:

Six yards of rope costs $ 5.50

            [tex]\frac{5.50 \text { dollar}}{6 \text { yard }}=0.9167\ dollar/yard[/tex]

Choice 2:

Four yards costs $ 4.75

           [tex]\frac{4.75 \text { dollar}}{4 \text { yard }}=1.1875\ dollar/yard[/tex]

Thus, the best choice is the first one. Because it is the lowest unit cost.