For this case we must compare the unit costs of the options given and determine which is the best option.
Option 1:
Six yards of rope costs $5.50
[tex]\frac {5.50} {6} = 0.917 \frac {dollars} {yard}[/tex]
Option 2:
Four yards costs $ 4.75
[tex]\frac {4.75} {4} = 1.1875 \frac {dollars} {yard}[/tex]
Thus, the best option is the first. It is the lowest unit cost.
Answer:
The best option is the first. It is the lowest unit cost.