Respuesta :

For this case we must compare the unit costs of the options given and determine which is the best option.

Option 1:

Six yards of rope costs $5.50

[tex]\frac {5.50} {6} = 0.917 \frac {dollars} {yard}[/tex]

Option 2:

Four yards costs $ 4.75

[tex]\frac {4.75} {4} = 1.1875 \frac {dollars} {yard}[/tex]

Thus, the best option is the first. It is the lowest unit cost.

Answer:

The best option is the first. It is the lowest unit cost.