Respuesta :

Answer:

25 gallons

Step-by-step explanation:

Total Money = $45

Total Gallons Bought = 20

Thu,

Cost Per Gallon = 45/20 =$2.25

If it costed 0.45 less, the cost per gallon would be:  2.25 - 0.45 = $1.80

So, for $45.00, at $1.80 per gallon, he could have bought:

45/1.8 = 25 gallons

* 5 gallons more