G23witdaheat G23witdaheat 13-01-2020 Mathematics contestada 1. Three boys bought some apples to share. Each pound of apples was $2.69. They bought 9 pounds of apples. If they also shared the price, how much money would each boy contribute? A. $6.05 B. $8.07 C. $12.11 D. $24.21