Mr. Buchanan bought 19 shark posters and 10 jellyfish posters.
Step-by-step explanation:
Given,
Cost of each shark poster = $2
Cost of each jellyfish poster = $6
Total posters bought = 29
Total amount spent = $98
Let,
x represent the number of shark posters.
y represent the number of jellyfish posters.
x+y=29 Eqn 1
2x+6y=98 Eqn 2
Multiplying Eqn 1 by 2
[tex]2(x+y=29)\\2x+2y=58\ \ \ Eqn\ 3[/tex]
Subtracting Eqn 3 from Eqn 2
[tex](2x+6y)-(2x+2y)=98-58\\2x+6y-2x-2y=40\\4y=40[/tex]
Dividing both sides by 4
[tex]\frac{4y}{4}=\frac{40}{4}\\y=10[/tex]
Putting y=10 in Eqn 1
[tex]x+10=29\\x=29-10\\x=19[/tex]
Mr. Buchanan bought 19 shark posters and 10 jellyfish posters.
Keywords: linear equation, elimination method
Learn more about elimination method at:
#LearnwithBrainly