Respuesta :

Answer:

After 4 years the population of the town will be 14,586.1

Step-by-step explanation:

12,000 x 5%=  600   ---------> 600 + 12,000 = 12,600                  1 years = 12,600

12,000 x .05 = 600   -------------^

12,600 x 5% = 630   ---------->  630 + 12,600 = 13,230                2 years = 13,230

12,600 x .05 = 630   ---------------^

13,230 x 5% = 661.5   -----------> 661.5 + 13,230 = 13,891.5        3 years = 13,891.5

13,230 x .05 = 661.5 -----------------^

13,891.5 x 5% = 694.6 ----------> 694.6 + 13,891.5 = 14,586.1     4 years = 14,586.1

13,891.5 x .05 = 694.6 ---------------^

aksnkj

The population of the town after 4 years will be 14586.

Given information:

The population of a town is 12000 and it grows at a rate of 5% per year.

It is required to calculate the population of the town after 4 years.

Let P be the population after 4 years.

The value of P can be calculated as,

[tex]P=P_0(1+r)^t\\P=12000(1+0.05)^4\\P=12000(1.05)^4\\P=14586[/tex]

Therefore, the population of the town after 4 years will be 14586.

For more details, refer to the link:

https://brainly.com/question/19794215