Respuesta :

schurr

In this question, we're trying to find how much does a granola cost per ounce.

To find the cost, we would need the information in the question to help us out.

We know that 7.8 ounces of granola cost $3.51

Divide 3.51 by 7.8 to get the cost per ounce

3.51 ÷ 7.8 = 0.45

Each ounce of granola costs 0.45 cents

You can check your work by multiplying 0.45 by 7.8

0.45 × 7.8 = 3.51

Answer:

0.45 cents