In this question, we're trying to find how much does a granola cost per ounce.
To find the cost, we would need the information in the question to help us out.
We know that 7.8 ounces of granola cost $3.51
Divide 3.51 by 7.8 to get the cost per ounce
3.51 ÷ 7.8 = 0.45
Each ounce of granola costs 0.45 cents
You can check your work by multiplying 0.45 by 7.8
0.45 × 7.8 = 3.51
Answer:
0.45 cents