Respuesta :

schurr

In this question, we need to find how much 1 pack costs in order to get your answer.

To do this, you would divide 3.92 by 4 to find how much 1 pack costs.

3.92 ÷ 4 = 0.98‬

1 pack = 0.98‬

Now, multiple 0.98 by 6 to see how much you would need to pay if you buy 6 packs

0.98‬ × 6 = 5.88‬

6 packs = 5.88‬

Answer:it would cost $5.88 to get 6 packs of paper

Step-by-step explanation:

4 packs of paper at $3.92

To get the price for 1 pack of paper

=$3.92/4

=$0.98

Therefore, for 6 packs of paper

=$0.98 *6

=$5.88