Answer:
[tex]\$1.79\ per\ pound[/tex]
Step-by-step explanation:
we know that
To find the unit rate, divide the total dollar amount Skyler paid by the total pounds of nectarines
Let
x ----> the total dollar amount
y ----> the total pounds of nectarines
we have
[tex]x=\$8.95\\y=5\ pounds[/tex]
so
the unit rate is
[tex]\frac{x}{y}[/tex]
substitute the values
[tex]\frac{8.95}{5}=\$1.79\ per\ pound[/tex]