Respuesta :

Answer:

[tex]\$1.79\ per\ pound[/tex]

Step-by-step explanation:

we know that

To find the unit rate, divide the total dollar amount Skyler paid by the total pounds of nectarines

Let

x ----> the total dollar amount

y ----> the total pounds of nectarines

we have

[tex]x=\$8.95\\y=5\ pounds[/tex]

so

the unit rate is

[tex]\frac{x}{y}[/tex]

substitute the values

[tex]\frac{8.95}{5}=\$1.79\ per\ pound[/tex]